Paziņoti Rīgas cirka pārbūves konkursa rezultāti

Teksts: Artis Zvirgzdiņš, a4d
RTU Arhitektūras fakultātē Ķīpsalā, atverot aploksnes, tika nosaukti Rīgas cirka atjaunošanas un pārbūves konkursa labāko darbu autori. Saskaņā ar starptautiskas žūrijas vērtējumu tika piešķirtas divas otrās vietas, divas trešās vietas, kā arī četras veicināšanas balvas. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka šis nav uzskatāms par konkursa galīgo rezultātu, — lai noteiktu uzvarētājus, iepirkuma komisija vēl turpinās darbu, pārbaudot žūrijas godalgoto dalībnieku kvalifikāciju.

Cirka konkurss visdrīzāk ir šī gada nozīmīgākā arhitektūras sacensība Rīgā un tajā tika saņemti 20 darbi. Augstāko piešķirto — otro vietu dala divi projekti, — vienam no tiem autori ir biroji Trīs arhitektūra un Sudraba arhitektūra, bet otra autori — NRJA. Apzinoties konkursa sarežģītību, kas ietver daudzus arhitektūras, funkcionalitātes, mantojuma saglabāšanas aspektus, žūrija pauda, ka katram no godalgotajiem darbiem nepieciešami papildu uzlabojumi.
Konkurss, kura pilnais nosaukums ir «Rīgas cirka vēsturiskās ēkas atjaunošana un teritorijas attīstības vīzija», tika izsludināts 2. martā. Tā mērķis bija rast labāko risinājumu cirka ēku renovācijai un paplašināšanai, radot mūsdienīgas telpas daudzpusīgas cirka mākslas attīstībai, piedāvājot gan izrādes, gan izglītību un rezidences; kas ļautu atdzimt Jāņa Frīdriha Baumaņa projektētajai fasādei un arēnai, nodrošinātu iespēju cirka teritoriju pilnvērtīgi apdzīvot kā māksliniekiem, tā sabiedrībai.

Iesniegtos darbus vērtēja starptautiskā žūrija šādā sastāvā: žūrijas komisijas priekšsēdētājs — LR Kultūras ministrijas pārstāvis Jānis Dripe, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniece — VSIA Rīgas cirks valdes locekle Ināra Kehre, žūrijas locekļi: VSIA Rīgas cirks radošais direktors Mārtiņš Ķibers, VKPAI vadītājs, arhitekts Juris Dambis, Rīgas pilsētas arhitekta biroja pārstāve arhitekte Regīna Bula, Rīgas pilsētas attīstības departamenta pārstāvis Aigars Kušķis, Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve Agrita Maderniece, Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis arhitekts Toms Kokins, ārvalstu cirka eksperts un konsultants Johans Floks (Yohann Floch) no Francijas, ārvalstu arhitekts un pilsētplānotājs, prof. Jo Kūnens (Jo Coenen) no Nīderlandes, kā arī cirka mākslinieks un pasniedzējs ar 25 gadu pieredzi, tai skaitā cirka norises vietu plānošanā — Lionels Ležēns (Lionel Lejeune) no Somijas. Žūrijas komisijas atbildīgā sekretāre — arhitekte Dace Kalvāne.

Godalgotie darbi:
2. vieta — NSRD2018 — NRJA
2. vieta — KRC2018 — apvienība: TRĪS ARHITEKTŪRA un SUDRABA ARHITEKTŪRA
3. vieta — CRKS2018 — apvienība: BRIGITA BULA un VENTURA TRINDADE ARQUITECTOS
3. vieta — AAAA0009 — SINTIJA VAIVADE ARHITEKTE

Veicināšanas prēmijas:
IIII1111 — apvienība: MAILĪTIS A.I.I.M un SUDRABA ARHITEKTŪRA
VFQD1372 — ADRIAN PHIFFER, ORDINUL ARCHITETILOR DIN ROMANIA
FREE1234 — apvienība: MADE ARHITEKTI un GAISS ARHITEKTI
LIDO1001 — apvienība: LAAGA, AINAVU PROJEKTĒŠANAS BIROJS ALPS (+ vēl virkne autoru)

Ar konkursā iesniegtajiem darbiem līdz augustam ikviens var iepazīties RTU Arhitektūras fakultātē — Ķīpsalas ielā 6, 4. stāvā.