APSTIPRINĀTS
LAAA 36. kopsapulcē
2020. gada 6. aprīlī
I Vispārīgie noteikumi
- Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas Sertifikācijas institūcija (turpmāk – Sertifikācijas institūcija) ir juridiskas personas – biedrības “Latvijas Ainavu arhitektu asociācija” (turpmāk – LAAA) struktūrvienība.
- Sertifikācijas institūcija ir koleģiāla institūcija, kura ainavu projektēšanas, ainavu plānošanas, ainavu pētniecības, ainavu būvniecības, ainavu pārvaldības speciālistu sertificēšanu, kā arī speciālistu ar minēto nozari saistītās jomās sertificēšanu (turpmāk – Ainavu speciālisti).
- Sertifikācijas institūcija darbojas saskaņā ar LVS EN ISO/IEC 17024 “Atbilstības novērtēšana. Vispārīgās prasības personu sertificēšanas institūcijām” un šo nolikumu (turpmāk -Nolikums).
- Sertifikācijas institūcijas virsmērķis ir sabiedrības interesēs veicināt kvalitatīvas ainavas un ārtelpas attīstību Latvijā. Sertifikācijas institūcijas mērķi ir:
4.1. nodrošināt sertificēto Ainavu speciālistu profesionālās darbības atbilstību nozarē noteiktām kvalitātes prasībām un kritērijiem;
4.2. sekmēt sertificēto Ainavu speciālistu izaugsmi – kompetences un kvalifikācijas paaugstināšanu, izņemot apmācību organizēšanu;
4.3. noteikt atbildību par Ainavu speciālistu profesionālajā darbībā.
II Sertifikācijas institūcijas kompetence
- Sertifikācijas institūcija savā darbībā:
5.1. izstrādā un apstiprina Ainavu speciālistu sertifikācijas procesu;
5.2. izstrādā Ainavu speciālista sertifikāta lietošanas un spēkā esamības uzturēšanas noteikumus un uzrauga to ievērošanu;
5.3. izskata sertifikācijas pieteikumus, organizē kompetences un kvalifikācijas novērtēšanu, pieņem lēmumus par sertifikātu piešķiršanu, piešķir sertifikātus, veic atkārtotu sertifikāciju un piešķir tiesības izmantot kvalifikācijai atbilstošu nosaukumu;
5.4. veic sertificēto Ainavu speciālistu kompetences un kvalifikācijas uzturēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzību;
5.5. veic sertifikātu apturēšanu vai anulēšanu;
5.6. uztur sertificēto Ainavu speciālistu reģistru;
5.7. ievēro LAAA ētikas kodeksu;
5.8. izskata sūdzības un sertificēto Ainavu speciālistu un klientu strīdus, pēc iesaistītās puses pieprasījuma;
5.9. pārstāv un aizstāv sertificēto Ainavu speciālistu intereses.
- Sertifikācijas institūcija savā darbībā ir neatkarīga, tā darbojas Nolikumā noteikto pilnvaru robežās un atbild par pieņemtajiem lēmumiem.
III Sertifikācijas institūcijas pārvalde
- Sertifikācijas institūciju vada Sertifikācijas institūcijas vadītājs, kura vadībā strādā Ekspertu darba grupa, Eksaminācijas komisija un Sertifikācijas institūcijas sekretārs.
- Sertifikācijas institūcijas vadītāju ievēl LAAA biedru kopsapulce no LAAA balsstiesīgo pilntiesīgo biedru vidus aizklātā balsojumā uz 3 (trīs) gadiem. Kvalifikācijas prasības izvirza un kandidātu atlasi veic LAAA valde.
- Sertifikācijas institūcijas vadītājam ir Sertifikācijas institūcijas pārstāvības tiesības un tiesības vienpersoniski parakstīties Sertifikācijas institūcijas vārdā tai piešķirtās kompetences ietvaros.Sertifikācijas institūcijas vadītājs:
9.1. vada un atbild par Sertifikācijas institūcijas darbību, sava pilnvarojuma robežās slēdz līgumus, īsteno komunikāciju Sertifikācijas institūcijas vārdā, un risina citus ar institūcijas darbības nodrošināšanu saistītus jautājumus;
9.2. vada un organizē Ainavu speciālistu sertificēšanas procesu, izsniedz sertifikātus, seko sertifikātu uzturēšanas darbībām;
9.3. atbild par Ainavu speciālistu sertificēšanas procesa atbilstību normatīvajiem aktiem un LAAA iekšējiem normatīvajiem aktiem, t.sk. sertificēšanas kārtību;
9.4. plāno Sertifikācijas institūcijas budžetu un kontrolē tā izlietojumu;
9.5. sasauc Ekspertu darba grupas sēdes.
- Sertifikācijas institūcijas vadītāju pēc pilnvaru termiņa beigām var ievēlēt atkārtoti.
- Ekspertu darba grupu veido Sertifikācijas institūcijas piesaistīti nozares speciālisti, kas var nebūt biedrības biedri.
- Ekspertu darba grupa;
12.1. izstrādā Ainavu speciālistu sertificēšanas eksāmenu vadlīnijas un eksāmenu saturu, ko apstiprina Sertifikācijas institūcijas vadītājs, un veic to regulāru aktualizāciju;
12.2. pēc Sertifikācijas institūcijas vadītāja uzaicinājuma piedalās sūdzību, strīdu un citu sarežģītu ar profesionālo darbību saistītu sarežģītu situāciju risināšanā.
- Eksaminācijas komisiju atbilstoši Ainavu speciālista darbības profilam izveido Sertifikācijas institūcijas vadītājs, pieaicinot nozares ekspertus. Eksaminācijas komisija veic Ainavu speciālistu kompetences novērtēšanu un pieņem sertifikācijas eksāmenu.
- Sertifikācijas institūcijas sekretārs ir pakļauts Sertifikācijas institūcijas vadītājam. Tā pienākumos ietilpst:
14.1. veic sertifikācijas procesa tehnisko organizēšanu;
14.2. kārto Sertifikācijas institūcijas lietvedību atbilstoši normatīvo aktu un iekšējo dokumentu prasībām;
14.3. izveido un uztur Sertifikācijas institūcijas arhīvu atbilstoši Arhīvu likumam un citiem normatīvajiem aktiem;
14.4. izpilda Sertifikācijas institūcijas vadītāja dotos uzdevumus.
- Sertifikācijas institūcijas sekretāra pienākumus amatu savienošanas kārtībā var veikt arī Sertifikācijas institūcijas vadītājs.
IV Sertifikācijas institūcijas darbības uzraudzība
- Sertifikācijas institūcijas darbības uzraudzību īsteno Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītājs un Uzraudzības komisija.
- Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītāju ievēl LAAA biedru kopsapulcē no LAAA balsstiesīgo pilntiesīgo biedru vidus aizklātā balsojumā uz 3 (trīs) gadiem. Kvalifikācijas prasības Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītājam izvirza un kandidātu atlasi veic LAAA valde.
- Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītāju pēc pilnvaru termiņa beigām var ievēlēt atkārtoti.
- Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītājs:
19.1. seko un pārbauda Sertifikācijas institūcijas ikdienas darba procesa atbilstībai sertificēšanas procesa shēmai (kārtībai), identificē kļūdas, nepilnības un sniedz priekšlikumus;
19.2. uzrauga eksāmenu saturu un atbild par tā konfidencialitāti un regulāru atjaunošanu (verificēšanu);
19.3. uzrauga sertificēšanas procesa norisi un tās atbilstību normatīvajiem aktiem un iekšējiem LAAA dokumentiem;
19.4. uzrauga procesu atbilstību konfidencialitātes un neietekmējamības principiem, kā arī pārbauda interešu konfliktu neesamību.
- Sertifikācijas institūcijas kvalitātes vadītājs savu pienākumu izpildes nodrošināšanai rīko Sertifikācijas institūcijas procesu auditus.
- Sertifikācijas institūcijas Uzraudzības komisija tiek izveidota Sertifikācijas institūcijas darbības un procesu auditēšanai. Sertifikācijas institūcijas Uzraudzības komisiju ievēl trīs locekļu sastāvā LAAA biedru kopsapulcē aizklātā balsojumā uz 3 (trīs) gadiem. Kandidātus Uzraudzības komisijas locekļa amatam var izvirzīt no LAAA biedru vidus, kā arī neatkarīgus profesionāļus un citu nozaru speciālistus. Par Uzraudzības komisijas locekļiem nevar izvirzīt Sertifikācijas institūcijas un LAAA valdes locekļus.
- Sertifikācijas institūcijas Uzraudzības komisijas uzdevums ir:
- veikt Sertifikācijas institūcijas darbības, dokumentu noformēšanas un glabāšanas auditu, un pārbaudīt personāla atbilstību ieņemamajiem amatiem;
- pārbaudīt eksāmena materiālu glabāšanu, atjaunošanu atbilstoši sertificēšanas shēmām, un konfidencialitātes nodrošināšanu.
- Sertifikācijas institūcijas Uzraudzības komisija kārtējo auditu, veic ne retāk kā reizi divos gados, LAAA kopsapulce ar savu lēmumu papildus var nozīmēt ārkārtas auditus.
V Noslēguma noteikumi
- Sertifikācijas institūcijas atbildīgie eksperti un speciālisti nevar uzticēt savu pienākumu pildīšanu citai personai.
- 25. Sertifikācijas institūcija darbojas atbildīgi, nodrošinot neietekmējamību, kompetenci un integritāti.
- Sertifikācijas institūcija īsteno vienlīdzīgu attieksmi pret visiem pretendentiem, kandidātiem un sertificētajām personām.
- Izsniegtie sertifikāti ir LAAA īpašums.
- LAAA nodrošina nepieciešamos resursus Sertifikācijas institūcijas mērķu sasniegšanai un kvalitatīvai uzdevumu izpildei.
- Sertifikācijas institūcijas darbībai nepieciešamos finanšu līdzekļus nodrošina no maksājumiem par sertifikācijas procesu. Sertifikācijas institūcija darbības nodrošināšanai var piesaistīt citus finansēšanas avotus. Sertificēšanas pakalpojumu maksas apmērus un veidus apstiprina LAAA valde saskaņā ar Sertifikācijas institūcijas finanšu aprēķinu.
- Sertifikācijas institūcija par savu darbību atskaitās reizi gadā LAAA valdei un LAAA biedru kopsapulcei.
- Sertifikācijas institūcijas kā LAAA struktūrvienības darbība tiek izbeigta ar biedru kopsapulces lēmumu.