”Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2019” rezultāti

2019. gada 13.septembrī pirmo reizi tika pasniegtas Latvijas Ainavu arhitektūras balvas nominācijās ĀRTELPĀ, PERSONĪBAS UN PROCESI.

Ceremoniju ar uzrunām atklāja Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere – Le Galla, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un kultūras ministrs Nauris Puntulis. Visi savās uzrunās uzsvēra ārtelpas kvalitātes nozīmību veselas sabiedrības un vides veidošanā.

Ceremonijas sākumā valsts augstākās amatpersonas pasniedza balvas par mūža ieguldījumu – Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei un Imantam un Laumai Lancmaņiem.

Pirmās Latvijas Ainavu arhitektūras balvas „Dižbalvu” starptautiskas žūrijas vērtējumā piešķīra kategorijai Ilgtspējīga ārtelpa – Bulvāru lokam – Rīgas kanālmalas apstādījumiem, kuru izveide uzsākta jau 1856.gadā pēc pilsētas aizsargmūru nojaukšanas un kuru attīstību ilgus gadus vadījis izcilais Georgs Kūfalts, jaunāko rekonstrukcijas projektu izstrādāja ainavu arhitekte Gundega Lināre. Pašlaik tos apsaimnieko pašvaldības SIA „Rīgas meži” nodaļa „Rīgas dārzi un parki”.

“Starp visiem pieteikumiem bija viens, kas izcēlās īpaši. Mūsuprāt, tas patiešām ir starptautiskas izcilības piemērs. Šis projekts parāda: kad dažādas profesijas strādā roku rokā, kopīgi var radīt lieliskas lietas. Šis projekts nav svarīgs tikai Rīgai un Latvijai, bet arī visai Eiropai un pat pasaulei. Tas ir augstas raudzes piemērs, un žūrijas lēmums par to bija vienbalsīgs. Tādēļ “Dižbalvu” mēs piešķiram Kanālmalas apstādījumiem – Rīgas Bulvāru lokam – zaļajam koridoram,” skaidroja starptautiskās žūrijas vadītājs, Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas prezidents Džeimss Heiters (James Hayter) no Austrālijas.

Tāpat starptautiskā žūrija izvēlējās balvas laureātus – kā galveno kritēriju izvirzot izcilību dažādās kategorijās.

 

Nominācijā „Projekti” apbalvoti 6 projekti piecās kategorijās

Kategorijā „Ar ēkām saistīta publiskā ārtelpa” apbalvoti divi projekti

  • Viesnīcas AC Hotel Riga skvērs, kura autori ir SIA “Zala Landscape Architecture”, SIA “Arhis arhitekti” un SIA „Elmāra Daniševska birojs”
  • Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojums, kura autori ir ainavu darbnīca „ALPS”

Kategorijā „Ar ēku nesaistīta publiskā ārtelpa” – Jūras parks Saulkrastos, kura autors ir arhitektu birojs “Substance” arhitekta Arņa Dimiņa vadībā

Kategorijā „Ārtelpa ar sociāli nozīmīgu raksturu” balvu saņēma ainavu darbnīca ALPS par projektu „Apstādījumi Krišjāņa Barona ielas posmā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai”.

Kategorijā „Inženierbūvju dizains” – projekts „Gaujas ielas Ādažos pārbūve” – kuras pasūtītājs ir

Ādažu novada dome un projekta koncepcijas un tehniskā projekta autoru komanda –  SIA “Toma Kokina birojs”, SIA “Ie.La inženieri”, SIA “BM-projekts”.

Kategorijā „Vides dizains” – arhitekta Didža Jaunzema veidotais objekts „Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā”.

 

Nominācijā „Procesi” balvas saņēma 5 procesi četrās kategorijās

Kategorijā „Labas pārvaldības projekti” balvu saņēma Ventspils pilsētas pašvaldība.

Kategorijā „Publikācijas” balva piešķirta divām grāmatām – Aijas Mellumas „Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava.” un Ilzes Māras Janelis veidotajai grāmatai „Latvijas muižu dārzi un parki”.

Kategorijā –„TV un radio raidījumi” – Latvijas Televīzijas raidījumam “Ielas garumā”.

Kategorijā – „Izstādes, festivāli” – Izstāde: „Sarkandaugava – Dārzs”, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā. Kuratori – Biedrība „Domu zīme” Kristīne Želve un Ieva Stūre sadarbībā ar ainavu darbnīcas „ALPS” Ilzi Rukšāni ar komandu.

 

Šeit pieejami attēli no apbalvošanas ceremonijas

Fotoattēlu autors: ainavu arhitekte Kristina Sisejeva

 

Šeit pieejami Balvas laureātu iesniegto projektu un procesu attēli

Fotoattēlu autors: autoru, pasūtītāju un publicitātes fotoattēli

 

Abas saites uz fotoattēliem būs aktīvas līdz 21.septembrim.

 

Konteksts:

Balva ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sasniegumu skate, kura tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums. Balvas virsuzdevums – veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu. LAABA visās nominācijās bija iesniegts 81 pieteikums.

Nacionālā žūrija trīs mēnešu laikā izvērtēja pieteikumus, apmeklējot ārtelpas, novērtējot tās klātienē un tiekoties ar projektu autoriem un atbildīgajām personām. Nacionālās žūrijas dalībnieki izvirzīja laureātu pretendentus – 38 ārtelpas, kā arī  22 procesus un personības, kas tika tālāk nodoti starptautiskās žūrijas vērtējumam.

Starptautiskā žūrija no 11.-13.septembrim vērtēja Nacionālās žūrijas izvirzītos laureātus un no tiem izvēlējās balvas laureātus un piešķīra Dižbalvu. Katrā darbā tika izceltas dažādas kvalitātes saskaņā ar darbu kategorijām, bet uz visiem tika attiecinātas trīs galvenās kvalitātes– IDEJA, MEISTARĪBA, REZULTĀTS,  kuras ir izcilu ainavu arhitektūras darbu pamatā.

Ideja nozīmē vietas vai procesa izaicinājumu, priekšzīmīgu, pārdomātu un saskaņotu stratēģisku risinājumu, vietas stāstu veidošanu.

Meistarība  ir  izcilas prasmes rūpīgi radīt oriģinālus, pret vidi jūtīgus, savstarpēji vienotus, lietderīgus un harmoniskus risinājumus un komunikācijas spējas ar vietas pārveidošanas procesa dalībniekiem.

Rezultāts ir vides pārveidošanas labas prakses piemērs ar tādām paliekošām vērtībām kā ilgtspējība un sabiedriskais nozīmīgums.

 

Kontaktpersona:

Ilze Rukšāne, tālr. 29407747, ilze.ruksane@laaab.lv

LAABA rīcības grupas dalībniece